Blog Özelim Makaleler

'Çingene Kızı': Tarihi mozaik parçalarının hikayesi ne?

0 Yorumlar
537
14-12-2018

‘Çingene Kızı’: ABD’den Türkiye’ye geri getirilen tarihi mozaik parçalarının hikayesi ne?

Türkiye'nin en etkileyici tarihi eserleri arasında sayılan "Çingene Kızı" mozaiğinin eksik parçaları, kaçakçılar tarafından yağmalanarak ABD'ye kaçırıldıktan 50 yılı aşkın süre sonra ülkeye geri getirildi. Yaklaşık 2 bin yıllık mozaiğin 12 parçası, ABD'den Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi'ne getirildi ve Cumartesi günü özel bir törenle ziyarete açıldı. Peki Çingene Kızı'nın hikayesi ne?

ZEUGMA ANTİN KENTİNİN SİMGESİ

Mozaik 1996 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde yer alan antik kent Zeugma’da yapılan kazılar sırasında keşfedildi. Zeugma, Büyük İskender’in generallerinden biri olan Selevkos Nikator’un M.Ö. 300 yılında Fırat Nehri yakınlarında kurduğu modern bir kentti. Arkeologlar mozaiği bulduğundaysa eserin yağmalandığını, bazı parçaların eksik olduğunu fark ettiler.

ozelim

ÇİNGENE Mİ, YER TANRISI GAIA MI?

Gaziantep Sanayi Odası’nın resmi internet sitesi ‘zeugma.org’a göre, arkeologların yer altından çıkardığı 15 metre karelik mozaikteki genç kadın figürünün çarpıcı bakışları, daha sonra Zeugma kentinin simgesi haline geldi. Mozaikteki insan suretinin ortadan ayrılan örgülü saçları Çingene kızını andırdığı için ona bu isim verildi.

ozelim

Bazı kaynaklar figürün ‘yer tanrısı Gaia’yı tasvir ettiğini, bazıları Büyük İskender’den ilham alındığını öne sürdü. Aktüel Arkeoloji Dergisi’ne göre mozaik aslında antik kent Zeugma’daki Menad Evi’nin yemek odasının tabanını süslüyordu.

Tarihi eser kaçakçıları mozaiğin parçalarını 1960’lı yıllarda ülkeden kaçırmış, eserler ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Üniversitesi tarafından satın alınmıştı. 2012 yılında Türkiyeli yetkililer, yıllarca onlara ev sahipliği yapan üniversiteden mozaik parçalarını geri istedi.

ozelim

5 YIL SÜREN MÜZAKERELER

Üniversitenin eserlerin satın alınması yönündeki talebine Ankara’dan ret geldi. ABD ve Türkiye arasında 5 yıl süren müzakereler sonucu, eserlerin teslimi için anlaşma imzalandı.

ozelim

Parçalar, 28 Kasım’da Gaziantep’e getirildi, arkeolog ve sanat tarihçileri tarafından sergilenmesi için hazırlandı. Eserlar daha sonra Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki mozaiğin yanında ayrılan alana kondu.

BBC

Kaynak : Sözcü Gazetesi

0.0
Son Güncelleme: -/-
Kadın Türkiye Antep Gaziantep Ankara arkeolog Arkeoloji Bowling Cumartesi internet mozaik Sanat Sanayi ABD

Henüz bir yorum yapılmamıştır... İlk olmak ister misiniz?

Bir yorum da siz bırakın

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir