Blog Özelim Makaleler

Ukrayna Gezilecek Yerler

0 Yorumlar
497
10-11-2018

Kiev Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 10 Yer!

Kiev gezilecek yerler konusunda vizesiz gezilebilecek en güzel yerlerden. Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı, Andrevski Yokuşu, Aziz Sofya Katedrali ve Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi Kiev'de gezilecek yerler listemizde ilk sıralarda yer alıyor.

Eğer vize prosedürleri ile uğraşmaktan bıktıysanız ve en azından hafta sonu için kaçamak yapabileceğiniz, vizesiz hatta pasaportsuz, yalnızca çipli kimlik kartınız ile gidebileceğiniz güzel bir destinasyon arıyorsanız Ukrayna‘nın başkenti Kiev güzel bir seçenek olabilir. 2 günlük bir gezi boyunca Kiev gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerleri yazı boyunca detayları ile anlatacağım.

Lviv

LvivDünya Savaşı’nın ardından Ukrayna’nın elde ettiği en güzel teselli ödülüdür belki de Lviv. Ruslardan Galiçyalılara, Avusturya halkından Polonyalılara kadar geçmişten bugüne birçok egemenliğe toprak olmasıyla dikkat çekiyor. 

Lviv zaman içinde başka uygarlıkların egemenliğinde kalsa da, bugün UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir Ukrayna şehri olarak öne çıkıyor.

Şehir bir kültür başkenti olarak anılmakta; kentin en ünlü meydanı Rynok Square’de yer alan müzeler, Brewery Müzesi ve mimar Zygmunt Gorogolevski tarafından tasarlanan Opera Binası ise bunu kanıtlar nitelikte. Potocki Sarayı, Eski Şehir bölgesinde yer alan 13. yüzyıl mimarisi Dormition Katedrali, ülkenin gelmiş geçmiş en değerli sanatçılarına ve düşünürlerine dahi ev sahipliği yapan Lychakiv Mezarlığı ve Lviv Ermeni Katedrali de, kentin görülmeye değer destinasyonları arasında bulunuyor.

Odessa

Lviv

Coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca göz önünde duran ve farklı kültürleri ağırlayan Odessa, günümüzde de kültürel çeşitlilik sergileyen bir liman kenti olmasıyla öne çıkıyor. 

Osmanlı egemenliğinde iken Hacı Bey ismini taşıyan bu şehir, Rus egemenliğe girmesiyle Odessa ismini alsa da; günümüzde Türklere halen ev sahipliği yapıyor.

İnsanlarla dolup taşan cıvıl cıvıl Deribasovskaya Caddesi, şehir merkezinde yer alan Devlet Opera Binası, Puşkin Müzesi, kentin sembolü olarak anılan Potemkin Merdivenleri ve bu merdivenlerin sonunda ziyaretçilerini bekleyen Duke de Richelieu Anıtı, Ukrayna’nın kitaplara konu olan bu sevimli kentini çekici kılan detaylar arasında yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra, savaştan önce yapılan, ancak II. Dünya Savaşı’nda cephanelik ve saklanma yeri olarak kullanılan Katakomb yeraltı şehirleri de, deniz seviyesinin altında olması ve köklü bir tarihi kucaklamasıyla, Odessa şehrini cazip bir turizm merkezine haline getiriyor.

Kharkiv

Lviv
Ev sahipliği yaptığı bilim enstitüleri, müzeler, üniversiteler, kütüphaneler ve tiyatro binaları açısından gelişmişliği ile dikkat çeken Kharkiv tam bir öğrenci şehri ve büyük bir hasara uğradığı II. Dünya Savaşı’na rağmen hızla toparlayabilmiş olması, bu kenti özel kılan detaylar arasında bulunuyor. 

Bir Özgürlük Meydanı da bu şehirde yer almakta; Avrupa’nın en büyük sekizincisi, dünyanın ise on beşincisi olan bu Özgürlük Meydanı, şehrin önemli günleri, festivalleri, konserleri ve kutlamaları için buluşulacak adres oluyor. 

Altı müzenin bulunduğu Kharkiv’de Sanat Müzesi, Kharkiv Tarih Müzesi ve bir ufoloji merkezi olan Kozmos Müzesi gezmeniz gereken en önemli müzeler; Bizans mimari örneklerinden biri olan Annunciation Katedrali, neo-klasik dokusuyla insanı büyüleyen Uspensky Katedrali, Pokrovsky Manastırı ve Kharkiv Hayvanat Bahçesi’ni de içinde barındıran Shevchenko Parkı sizi etkileyecek yapılardan yalnızca birkaçı.

Lutsk

Lviv Volin Oblastı’nın merkezi olarak Styr Nehri’nin üzerinde bulunan Lutsk şehri, hem Ukrayna’nın geleneksel yapısını yansıtıyor hem de Avrupa’nın modern dokusunu aktarıyor. 

Ukrayna gezilecek yerler listesinin başını çeken popüler kentlerin arka planında kalan Lutsk, kendine has ambiyansı, tarihi dokusu ve bakir kalabilmiş yönleriyle gezginler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Kentin en önemli destinasyonlarından Lubart’ın Kalesi, görkemli görüntüsünün ardında 1941 yılından bu yana uzanan acı dolu bir tarihi kucaklıyor ve aynı zamanda kaleye gitmişken ziyaret edebileceğiniz bir de Kitap Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Şehir barok üslubunda inşa edilmiş bir Ortadoks ibadethanesi olan Holy Trinity Katedrali, 17. yüzyıl eserlerinden St Peter and Paul Katedrali ve neo-gotik mimari tarz ile dikkat çeken Lutheran Kilisesi gibi dini yapılarıyla da insan besliyor. 

Ayrıca hem iç hem de dış mimarisi ile tığ işini andıran Heykel Evi, birçok eser ve koleksiyon ile sanatseverlere hitap eden Lutsk Sanat Müzesi, bölgenin en köklü müzelerinden biri olan Volin Etnografya Müzesi ve adeta çanın evrimi hakkında görsel bir şölen yaşatan Çan Müzesi de şehrin dikkat çeken kültürel durakları olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ukrayna gezilecek yerler yazısı boyunca ülkede gezip görebileceğiniz en önemli şehirler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Vizesiz gidilebilecek Ukrayna’da eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

Kaynak : Gezipgordum.com

0.0
Son Güncelleme: Aralık 07, 2018
İlgili Makaleler: Göreme'de Gezilecek Yerler / Kapadokya
Lviv Odessa Lutsk Kharkiv Ukrayna

Henüz bir yorum yapılmamıştır... İlk olmak ister misiniz?

Bir yorum da siz bırakın

Eposta adresiniz gösterilmeyecektir