Baleye Kaç Yaşında Başlamak Gerekir? – En Verimli Yaşları Kaçırmayın!

Çocuklarını Bale’yle Büyütmek İsteyen Ebeveynlere Bir Rehber, Bale’ye Başlama Yaşı Kaçtır?

Baleye Kaç Yaşında Başlamak Gerekir? – En Verimli Yaşları Kaçırmayın!

Çocuklarını Bale’yle Büyütmek İsteyen Ebeveynlere Bir Rehber, Bale’ye Başlama Yaşı Kaçtır?

Bale’nin faydaları saymakla bitmez. Çocuklarını Bale ile büyütmek isteyen ebeveynler, onalrı en erken yaşta Bale eğtiimine vererek Bale’nin hem bedenlerine hem de zihinlerine sağlayacağı katkılar ile onları yetiştirebilir. Peki, Baleye kaç yaşında başlanır? Yazımızı okumaya devam edin.

Balenin faydaları elbette genç ve yetişkinler için de geçerlidir. Ancak Bale yapmaya ne kaddar erken başlanırsa, beden Bale’nin esner figürlerinden o kadar çok yararlanabilir. Eğer siz de Baleye ne zaman başlanır merak ediyor ve çocuklar için Bale kursları araştırıyorsanız, Baleye ne zaman başlamak gerekir biraz daha yakından bakalım...

Baleye başlama yaşı ve yaşlara göre Bale eğitimleri;

 • 3-4 yaş (mini bale eğitimleri)
 • 4-5 yaş (hazırlık seviye eğitimleri)
 • 6-12 yaş ( temel bale eğitimleri)
 • 13-18 yaş ( ileri seviye bale eğitimleri)

Kendi yaş grubunda Bale eğitimine başlayan çocuklar, istek ve ihtiyaçlarına göre onlara özel hazırlanmış programlarla Bale eğitimleri almaya başlayabilirler. 

Baleye Başlama Yaşı Kaçtır?

Çocuklar, gençler ve yetişkinler için yaş gruplarının özellikleri dikkate alınarak programlanmış Bale eğitimleri olsa da en uygun BAleye başlama yaşı kaçtır merak edilen bir konu. Bilinenin aksine çocukluk devrinden sonra Bale yapılamayacağı inancı yanlıştır. Ancak, Bale’nin esnekliği ve zor tekniklerini içselleştirmek için Bale’ye erken başlamak önem taşır.

Baleye başlama yaşı, genel olarak 3 ile 11 yaşları arasında kabul edilir. Ancak, 3 yaşındaki çocukların Bale’ye başlaması için öncelikle ilk vücut gelişimlerini tamamlamaları gerekir. Doktor tavsiyesi ile gelişim süreçlerine destek olmak amacıyla Bale’ye başlayabilirler. 

Bale Çocuklara Nasıl Katkı Sağlar?

Çocuklar için Bale faydaları çok yönlüdür. Bir yandan bedenleri gelişen çocukların diğer yandan dans disiplini oluşur ve sorumluluk sahibi olmayı öğrenirler. Bale ile hem bedensel hem de ruhsal yapıları gelişir, erken yaşta sosyalleşerek daha aktif çocuklar olarak büyürler. 3 yaşından itibaren Bale yapan çocukların tam da bu dönemde omurilik yapıları oluşur. Bale ile kas ve omurilik yapıları desteklenir.

Çocuklar için Bale faydaları yalnızca bununla kalmıyor, kısaca açıklayalım;

 • Çocuğunuzun beden farkındalığı gelişir
 • Duruş bozukluklarının gelişmesinde faydalı olur.
 • Kas ve eklem yapılarının gelişimnde etkili rol oynar.
 • Hareket kabiliyetini artırır ve esneklik kazandırır.
 • Çocuklarınızın özgüven gelişimine desyek olur.
 • Çocuğunuzun müzik ve ritm duygusu gelişir.
 • Çocuğunuzun sosyalleşmesinde yardımcı olur.
 • Eğlenceli vakit geçirmesini sağlar.
 • Takım çalışmasını öğrenir.
 • Sorumluluk duygusunu geliştirir. 
 • Başarılı bir dansçı olarak yetişmek için ilk adımı atar.

Çocuklarınız için Bale Kursu Seçimi Nasıl Olmalı?

Baleye kaç yaşında başlanır merak edenler için Bale yaş gruplarını cevapladık… Ancak, ebeveynlerin aklındaki sorular bununla bitmiyor. Çocuklarını Bale’ye göndermek isteyen ebeveynler Bale kursu seçimlerinde neye dikkat edilmeli merak ediyor.

Peki, Bale kursu nasıl seçilir ebeveynlere biraz fikir verelim. Bale’ye başlayacak çocuklarınızın nerede eğitim aldığı aslında dans ve Bale sevgisi için oldukça önemlidir. Kalitesiz Bale kursları bale derslerine gereken önemi göstermedikleri için çocuklarınız yanlış bir bale eğitimine maruz kalabilir. Bu nedenle Bale kursu seçiminizde dikkatli olmalı ve Bale eğitimi veren dans okulları ve Bale kurslarını tercih etmelisiniz. 

Kaynak : Dans Akademi

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow