Diş analizine göre eski Yunan tarihçileri hata yapmış

Stronsiyum ve oksijen izotop analizi ile milâttan önce 480 yılında savaşı kazananların eski Yunan olmayıp yabancı askerler olduğu ortaya çıktı, çağdaş tarihçilerden gelen raporlar da çelişkili.

Diş analizine göre eski Yunan tarihçileri hata yapmış

Kuzey Sicilya (İtalya)’da bulunan eski Yunan şehri Himera, eski Yunan kuvvetleri ile Kartaca’lılar arasında pek çok savaşa sahne olmuştu. Çağın tarihçileri Herodotus ve Diodorus Siculus’un yazdıklarına göre M.Ö. 480’deki ilk savaş, çevreleyen eski Yunan yerleşim yerlerinin desteğinin sonucunda Himera tarafından kazanılmıştı. Buna karşılık, MÖ 409’daki savaşta yalnızca Himera kuvvetleri katıldığından şehir düşmüştü. Bu raporların doğruluğunu değerlendirmek amacıyla ABD ve İtalya’dan ekipler iki savaşla ilişkilendirilen iskelet kalıntılarını inceledi. Çalışma M.Ö. 480 savaşında öldürülen 51 askeri içermekte olup 11’i M.Ö. 409 savaşında ve 25’i de savaş alanını çevreleyen bölgelerden gelen ve savaşçı olmayan kişiler idi, böylelikle Himera’da genel nüfus için bir artalan izotop işaret deseni elde edilmiştir.

Araştırma ekibi stronsiyum (87Sr ve 86Sr) ve oksijen (18O) izotoplarını kullandı, bunlar yiyecek ve sudan alınıp kemikler ve diş minesi tarafından tutuluyor. Dişlerdeki mevcut izotop oranlarını analiz ederek, askerlerin mine tabakasının oluştuğu bir ve sekiz yaşlar arasında iken yaşadığı olası konumları tespit etti.

Sonuçlara göre, MÖ 409 savaşı tarihçilerin bildirdiği gibi Himera yerlilerini içermekte iken MÖ 480’deki savaşta eski Yunan dünyasının dışından gelen savaşçılar görev almıştır, yani paralı asker olma olasılığı var.

Kaynak: Tooth isotope analysis proves ancient Greek historians wrong | Chemistry World

                    Bilim.Org

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow