Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı - 1975

Sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı", yine sınıfta kalmış ve Özel Çamlıca Lisesi'ne geri dönmüştür. Fakat sınıfın, okula yeni atanan beden eğitimi hocası Badi Ekrem ile başı derttedir. Sürekli sınıfa egzersiz yaptıran ve koşturan hoca, sınıfa çok nadir top oynatmaktadır. Ayrıca edebiyat öğretmeninin okuldan ayrılması üzerine, okula Semra adında genç bir edebiyat öğretmeni gelmiştir.

  Arzu Film

Bu sırada iyileşen Mahmut Hoca okula geri dönmüştür. Müdür muavinliği görevini bırakmak ister ama okul müdürünün ısrarı üzerine şartlı olmak üzere tekrar görevini üstlenir. Mahmut Hoca sınıfı Semra Hoca'ya iyi davranması konusunda uyarır, fakat sınıf Mahmut Hoca'yı dinlemez. Daha ilk uyarıda öğretmenler odasında oturan Semra Hoca'yı temizlik kolu olduklarını söyleyip odadan çıkartan sınıfın öğrencileri, öğretmenler odasında sigara içer. Mahmut Hoca öğrencileri yakalar ve ilk hataları olduğu için uyarır.

İnek Şaban'ın Semra Hoca'ya aşık olduğunu öğrenen Ferit ve Necmi ise; kendi elleriyle bir mektup yazarlar ve Şaban'a Semra Hoca'dan gelmiştir yalanıyla mektubu verirler. Şaban bu mektupları okuyunca inanılmaz mutlu olur ve o da Semra Hoca'ya aşk mektupları yazmaya başlar. Mektupları posta kutusunun içine atar. Şaban'ın cevaplarını okuyan Ferit ve Necmi de, bunun üzerine daha çok mektup yazmaya başlarlar.

İlk uyarıdan sonra Hababam Sınıfı, Semra Hoca'ya o günün Tevfik Fikret'in ölüm yıldönümü olduğunu söyleyerek onu sınıfça mezarlığa gitmek için okuldan çıkarırlar. Yolda Semra Hoca'yı maça davet ederler. Semra Hoca bu küstahlığa olumsuz cevap verince sınıfça Fenerbahçe'nin maçına giderler. Semra Hoca ise okula dönüp Mahmut Hoca'ya sınıfı şikayet eder. Mahmut Hoca da her zamanki gibi sınıfı kapıda karşılar ve ceza olarak okulun bahçesinde, tüm okulun önünde tek ayak üstünde durma cezası verir. Böylelikle tüm sınıf rezil olur.

Ardından sınıf, Semra Hoca ile derste söz dalaşına girer ve Hoca, okulu terk etmek üzere sinirlenerek sınıftan çıkar gider. Okuldan ayrılmak istediğini bildirir fakat Mahmut Hoca Semra Hoca'yı bu isteğinden vazgeçirir.

Bu sıralarda okula Milli Eğitim Müfettişi Hüseyin Şevki Topuz gelir ve Hababam Sınıfı'nı ziyaret edip Akil Hoca'nın dersine girer. Gözü pek görmediği için Hababam Sınıfı'nın daha önceki birçok müfettiş numarasını yiyen Akil Hoca, yine aynı numaranın yapıldığını sanarak müfettişi dersten atar. Daha sonra okul müdürü, onun gerçek müfettiş olduğunu Akil Hoca'ya söyler ve onu okuldan atar. Bunun üzerine Hababam Sınıfı, Milli Eğitim Bakanı'nın Akil Hoca'nın öğrencisi olduğunu öğrenirler ve Akil Hoca'yı tekrar okula aldırırlar.

Ferit ve Necmi'nin yazdığı mektupları Semra Hoca'dan geldiğini sanan Şaban, derste mektupta yazdığı üzere Semra Hoca'ya üç kere inek gibi ''mö'' der ve Semra Hoca'dan tokat yer. Bunun üzerine bütün sınıf, Hoca'nın yaptığı sınavda sınav kağıtlarına aşk mektupları yazarlar. Bunu gören Hoca'nın sabrı taşar ve tüm sınıfı disipline verir. Sınıftaki öğrencilerin velilerini konuşma yapmak üzere çağıran Mahmut Hoca, hepsiyle konuşur. Semra Hoca ise suçun öğrencilerde değil, velilerinde olduğunu anlayarak tüm sınıfı affeder.

Yönetmen  : Ertem Eğilmez
Yapımcı   : Ertem Eğilmez 
Hikaye  : Rıfat Ilgaz
Senarist  : Umur Bugay
Görüntü Yönetmeni  : Kriton İlyadis
Müzik  : Melih Kibar
Kurgu  : İsmail Kalkan
Stüdyo  : Arzu Film
Yapım Yılı  : 1975, Türkiye
Süre  : 90 dakika

Öğrenciler Okul ve diğerleri
Oyuncu Rolü Oyuncu Rolü Görevi
Kemal Sunal İnek Şaban Münir Özkul Kel Mahmut Müdür muavini ve tarih öğretmeni
Halit Akçatepe Güdük Necmi Semra Özdamar Semra Hoca Edebiyat öğretmeni
Tarık Akan Damat Ferit Şener Şen Badi Ekrem Beden Eğitimi öğretmeni
Feridun Şavlı Domdom Ali Akil Öztuna Akil Hoca Felsefe öğretmeni
Cem Gürdap Tulum Hayri Ertuğrul Bilda Külyutmaz Necmi Biyoloji öğretmeni
Ahmet Arıman Hayta İsmail Sıtkı Akçatepe Paşa Nuri Fizik öğretmeni
Ergün Sözer Boncuk Hayri Karabey Rıza Hoca Coğrafya öğretmeni
Cengiz Nezir Bozum Cahit Talat Dumanlı Sıtkı Hoca Matematik öğretmeni
Bülent İğdiroğlu Kalem Şakir Tevfik İnce Kimya öğretmeni
Dilaver Gür Dilaver Muharrem Gürses Muharrem Gür Okul müdürü
Ercan Gezmiş Postal Rıza Adile Naşit Hafize Ana Okul hizmetlisi ve aşçısı
Gazanfer Şener Kikirik Hakkı Karadayı Veysel Efendi Okul kapıcısı
Tayfun Akalın Ergin Orbey Hüseyin Şevki Topuz Müfettiş
Teoman Ayık Orhan Aydınbaş Milli Eğitim Bakanı
Tuncay Akça Bacaksız

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow