Uzay’a Giden Köpekler

Rusya uzaya insan göndermeden önce pek çok test gerçekleşmiştir. Bunlardan bazılarında insan boyutunda mankenler kullanılmış, bazılarında ise köpekler test araçlarında görev almışlardır.

Uzay’a Giden Köpekler

Fotoğrafta gördüğünüz uzay elbisesi 1960 yılında gerçekleştirilmiş Sputnik 5 görevinde uzay köpekleri Belka ve Strelka tarafından giyilmiş olup naylon, lastik, pamuk ve alüminyum malzemeleri kullanılarak yapılmıştır.

     


1960 yılında düzenlenen basın konferansında, köpek araştırma programı yöneticisi Oleg Gazenko Belka (sağda) ve Strelka’yı (solda) tanıtıyor.

 1960 yılı, Oleg Gazenko basın konferansında Belka (sağda) ve, Strelka’yı (solda) tanıtıyor

Diğer görevlerdeki hemcinslerin farklı olarak Belka ve Strelka canlı olarak görevi tamamlamış ve tabi ki halk tarafında çok sevilen iki ünlü köpek olmuşlardır.
1957 yılında ilk uzaya giden köpek Laika’nın talihsiz ölümü, Rus bilim adamlarını insan göndermek için daha çok çalışmaları gerektiğini gösterdi. Uzaya giden her ne canlı olursa olsun, hayatta kalabilmeleri için çok iyi tasarlanmış bir yaşam destek ünitesi gerektiği anlaşıldı.

Laika görev aracında

O dönemde Rusların köpek seçmelerinin nedeni, köpeklerin fizyolojisi üzerine hâlihazırda bolca araştırma yapılmış olması idi. Aynı dönemlerde Amerika’lılar benzeri deneyleri şempanzeler ile yapmaktaydı, bu da muhtemelen şempanzelerin insan fizyolojisine benzer bir fizyolojiye sahip olmalarıdır.
İlk kozmonot Yuri Gagarin’in 1961 yılında başarı ile gerçekleştirdiği uzay uçuşuna kadar pek çok köpek yörünge altı mesafeye gidip geldiler. Köpekler roket başlığında, 45 ile 75 kilometre arası mesafelere, saniyede 700-1100 metre hızlarla çıkıp, başlığın roketten ayrılması ile de paraşütle Dünya’ya dönmekte idiler.

   

Test mankeni Ivan Ivanovich                                                                                                                                                 Zvezdochka (Küçük Yıldız)

Gagarin’in ilk uzay uçuş görevi, uzay köpeği Zvezdochka (Küçük yıldız anlamına gelir) ile insan şekli ve boyutunda bir manken olan “Ivan Ivanovich”in yörünge uçuşunu tamamlayıp, sağ ve hasarsız olarak geri dönmesi sayesinde onaylandı.

Kaynak : Roscosmos - Uzay.Org

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow